مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب

دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب

نشست خبری دوازدهمین جشنواره شعر و داستان انقلاب صبح شنبه ۲۵ بهمن علی‌محمد مودب دبیر علمی بخش شعر، حسینعلی جعفری دبیر علمی بخش داستان و عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در سالن مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد.

وظیفه این‌جشنواره، عمل به این‌نقشه راه است. نخستین وظیفه، پاسداری ازانقلاب اسلامی در مواجهه با تهاجم فرهنگی جهان سلطه و جهان غرب است که این‌پاسداری از طریق آفرینش آثار ماندگار ادبی ممکن می‌شود.

دومین وظیفه، عمل به آرمان ها و ایستادن در مقابل کج‌روی ها و بیان کاستی‌ها است که به صورت «هنراعتراضی» بیان می شود و سومین وظیفه هم، ارایه آرمان های انقلاب به جهانیان با زبان هنر است چرا که هنرمندان می‌توانند ترجمان آرمان های انقلاب برای جهانیان باشند.

در جشنواره شعر و داستان انقلاب، در بخش داستانی، ۲۸۳ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود که در این‌میان‌، داستان کوتاه بزرگسال، بیشترین سهم را با ۱۷۹ اثر داراست، داستان کوتاه کودک و نوجوان با۵۰ اثر، رمان بزرگسال با ۳۸ اثر و رمان کودک و نوجوان با ۱۶ اثر در رده های بعدی قرار می‌گیرند. در این دوره، در مجموع ۱۹۴ نفر برای شرکت در جشنواره، داستان کوتاه و رمان ارسال کرده بودند که از این میان ۱۵ اثر به بخش نهایی راه پیدا کردند که دواری در دو مرحله انجام شد که در مرحله اول، آثار بازخوانی شده و در مرحله بعد آثاری که به مرحله نهایی رسیده بودند توسط داوران نهایی که از میان اهل فن برگزیده شده بودند، بررسی شده و در نهایت آثار برتر انتخاب شدند.

جعفری درباره داوران بخش داستان نیز گفت: مصطفی جمشیدی، شهریار زمانی، محمدرضا شرفی خبوشان، عبدالرحمن اونق، هادی خورشاهیان، شهرام شفیعی داوری آثار و خسرو باباخانی و حسن جمشیدی بازخوانی آثار را برعهده داشتند.

در سومین‌بخش این‌نشست، علی‌محمد مودب دبیر بخش شعر گفت: در این‌دوره از جشنواره در بخش شعر، ۳۵۶ اثر به دستمان رسید که شامل۳۰۰ تک اثردر دو حوزه «شعرنو» و«سنتی» است و البته مجموعه کتاب‌های شرکت داده شده هم به تعداد خوبی رسیده است که شامل۲۲ مجموعه شعر با گرایش های نو، ۳۴ مجموعه شعر سنتی ،۷مجموعه شعر کودک، در کنار۱۴ مجموعه شعر نوجوان است.

مودب وی درباره داوران بخش شعر این جشنواره گفت: یوسفعلی میرشکاک، زکریا اخلاقی، رضا شیبانی اصل، میلاد عرفان‌پور، علی هوشمند، مریم زندی ، سید حبیب نظاری، تکتم حسینی داوری آثار و سیدوحید سمنانی و مبین اردستانی انتخاب اولیه آثار را برعهده داشتند.

محمدی در ادامه افزود: شب شعر، کارگاه‌های شعر و داستان و همچنین مراسم اختتامیه که ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه بیست و هفتم بهمن ماه است، همگی با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی با کمترین تعداد نفرات برگزار می‌شود که این‌مراسم به شکل مستقیم از آپاراتwww.aparat.com/soorehonar/live و اپلیکیشن حوزه هنری و اینستاگرام سپهر سوره پخش می‌شود.


فرم ارسال نظر  روانشناس ایرانی در لندن   |   دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده